
Ortodontija ir breketai: viskas, ką turite žinoti
Ortodontinis gydymas yra taikomas kreivai išdygusių dantų ištiesinimui, netaisyklingo sukandimo gydymui, veido-žandikaulių sistemos vystymosi sutrikimų korekcijai bei šių ligų profilaktikai.
Specialybinis pavadinimas kilo iš dviejų graikiškų žodžių – orthos-tiesus ir odous-dantis. Yra labai daug ortodontinių problemų rūšių. Pačias paprasčiausias lengvai pastebi patys pacientai ar jų tėveliai. Tačiau yra tokių, kurias nustato tik specialistai. Tad konsultuotis pas gydytoją ortodontą reikia ne tik tada, kai patys esame nepatenkinti savo ar savo vaikų dantų išvaizda, bet profilaktiškai tai patartina visiems vaikams 8-13 metų amžiuje. Tuo metu itin aktyviai auga vaikų veidas. Laiku pastebėjus dydžio ar padėties sutrikimus tarp abiejų žandikaulių ir pritaikius atitinkamą ortodontinį gydymą, galima koreguoti beveik visas sąkandžio problemas. Be to, jauname amžiuje didžiąją dalį kreivų dantų galima ištiesinti išimamais ortodontiniais aparatais (plokštelėmis). Ortodontas gydo bet kokios rūšies dantų kreivumą, dantų skaičiaus sutrikimus, veido asimetriją, be to dantų tiesinimui praktiškai nėra amžiaus limito. Nors didesnę dalį ortodontinių pacientų sudaro vaikai ir paaugliai, vis daugėja ir suaugusių pacientų, kurie neturėjo galimybės ištiesinti dantų vaikystėje, periodonto gydymo tikslais, sudarant galimybę kokybiškam dantų protezavimui.
Ypatingą dėmesį tėveliams reikia atkreipti kai:
- Nors vienas iš tėvų turi ortodontinių problemų;
- Vaikas turi neoperuotus adenoidus, dažnas alergines slogas, kvėpuoja pro burną (sulėtėja viršutinio žandikaulio augimas, todėl, kad ateityje visi dantukai tilptų žandikaulyje, jo augimą reikia skatinti);
- Kalbos sutrikimas;
- Vaikas turi žalingus įpročius, tokius kaip piršto čiulpimas, nagų, pieštuko kramtymas;
- Liežuvio disfunkcija;
- Pastebi, kad vaiko apatiniai dantys dengia viršutinius (kryžminis sąkandis), yra susigrūdę arba yra žymūs tarpai tarp jų;
- Pastebi, kad vaiko smakriukas yra arba per daug išsikišęs į priekį arba atsitraukęs atgal;
- Per anksti dėl karieso komplikacijų pašalinus pieninius dantis;
- Laiku nedygstantys nuolatiniai dantys, netaisyklingoje padėtyje augantys nuolatiniai dantys.
Prevencinis gydymas – ankstyvame amžiuje taikomas metodas, mioterapija, paprastų pratimų atlikimas, ortodontinio treinerio naudojimas.
Dantų tiesinimas – tai ortodontinis kreivų dantų gydymas, kurio metu dantys atstatomi taip, kad geriausiai atitiktų dantų lanką, žandikaulio kaulą, greta augančius dantis ir priešais esančių dantų išsidėstymą, kad sukandimas būtų taisyklingas, o šypsena daili.
Taikant ortodontinį gydymą, gali būti išspręstos šios problemos:
- Dantų sangrūdos arba dantų išretėjimai.
- Viršutinių priekinių dantų išsikišimas į priekį arba apatinių dantų ir žandikaulio per didelis nusistūmimas atgal, lyginant su viršutiniais dantimis.
- Apatinių priekinių dantų išsikišimas į priekį arba apatinių dantų ir žandikaulio per didelis išsikišimas į priekį, lyginant su viršutiniais dantimis.
Kodėl tiesūs dantys ir taisyklingas sukandimas yra gerai?:
Sveikesnės dantenos – dantenų uždegimas (simptomai: paraudimas, paburkimas, kraujavimas iš dantenų, blogas kvapas iš burnos) gali prasidėti dėl dantų sangrūdų. Kai dantys yra tiesūs, dantenos gali geriau priglusti aplink dantis ir tokiu būdu išlikti sveikesnės.
Lengvesnis ir kokybiškesnis dantų valymas – kai dantys tiesūs, juos patogiau pasiekti ir geriau išvalyti, o tai reiškia – sveikesni dantys ir retesni vizitai pas gydytoją.
Geresni kramtymo ir kalbos gebėjimai – geresnis sukandimas leidžia patogiau kramtyti, pašalina kalbos defektus, atsiradusius dėl netaisyklingai išaugusių dantų.
Patogumo jausmas – netiesūs dantys greičiau nusidėvi (nudyla kreivai), o tai sukelia dar didesnes dantų problemas ateityje. Kai dantys tiesūs, jaučiatės patogiai.
Tobulai graži šypsena – pasitikėjimo savimi, atvirumo požymis.
Ortodontinis gydymas (dantų tiesinimas) susideda iš:
- Paciento ištyrimas ir diagnostinės medžiagos paruošimas bei įvertinimas (diagnostiniai modeliai, rentgeno nuotraukos – panoraminė ir šoninė galvos).
- Detalus gydymo plano pristatymas.
- Ortodontinio aparato uždėjimas.
- Reguliarūs kontroliniai vizitai kas 4-8 savaites, priklausomai nuo taikomo gydymo.
- Aparato nuėmimas.
- Retencijos palaikymas.
Ortodontiniam gydymui (dantų tiesinimui) gali būti naudojami įvairūs būdai:
Dantų tiesinimas breketais – šis dantų tiesinimo būdas tinka tiek paaugliams, tiek suaugusiems. Naudojant breketus, sujungtus specialiu lankeliu, dantys yra palaipsniui stumiami tam tikra kryptimi ir tokiu būdu ištiesinami. Breketai yra nenuimami ir nešiojami tam tikrą laikotarpį, kol dantys išsitiesina.
Ortodontinis gydymas (dantų tiesinimas) plokštelėmis – tai nuimami, plastmasiniai ortodontiniai aparatai, kurie fiksuojami burnoje specialiais kabliukais ir gali turėti keletą aktyvių elementų: sraigtų, spyruoklių. Dantų plokštelės ypač paplitusios gydant vaikų sąkandžio problemas, vietos trūkumą nuolatiniams dantims. Plokšteles lengva išsiimti, gerai išvalyti, nors nešiojimo metu galima atlikti ne visus dantų judesius, gali laikinai sutrikti kalba, rijimas. Plokšteles reikia dėvėti nuolat gydymo laikotarpyje.
Dantų tiesinimas kapomis – specialūs, ploni, permatomi įtaisai (kapos) yra uždedami ant dantų ir stumia dantis tam tikra jėga. Kapos yra nuimamos (prieš valgant, valantis dantis, keičiant kapų komplektus), tačiau jas reikia dėvėti nuolat tam tikrą laikotarpį.
Kiti ortodontiniai dantų ir žandikaulio gydymo būdai
Kaip minėta anksčiau, ortodontinis gydymas (dantų tiesinimas) atliekamas, taikant įvairius ortodontinius aparatus. Ortodontinių aparatų yra labai daug rūšių, jie vystėsi šimtmečius ir tobulėja iki šiol.
Dantų plokštelė gaminama individualiai, jos pagrindas sudarytas iš plastmasės, burnoje fiksuojama kabliukais, gali turėti keletą aktyvių elementų, judinančių dantis: sraigtų, spyruoklių. Šie aparatai Lietuvoje labai populiarūs, nes yra pigūs, gali būti įvairių spalvų, vaikas gali juos išsiimti, gerai išvalyti. Tačiau turi ir trūkumų: ne visus dantų judesius jais galima atlikti, adaptacijos periodu sutrinka vaiko kalba, rijimas; norint gerų ir stabilių rezultatų, plokštelę nešioti reikia visą parą. Gydymas plokštelėmis paprastai taikomas vaikų amžiuje, ypač tinka viršutinio žandikaulio plėtimui.
Dažna problema tarp Lietuvos vaikų – atsiliekantis apatinio žandikaulio augimas. Jam koreguoti naudojami funkciniai aparatai. Jie būna įvairiausių modifikacijų, tinkamiausią parenka ortodontas. Čia paminėti tik pagrindiniai nuimami ortodontiniai aparatai. Be jų dažnai naudojamas ekstraoralinis tempimas, lūpos atstūmikliai, standartiniai treniruokliai. Kurie iš aparatų pacientui bus efektyviausi, konsultacijos metu patars gydytojas ortodontas.
Dantų breketai (dantų kabės) – tai nenuimami ortodontiniai aparatai, kurie tvirtinami ant dantų paviršiaus, siekiant ištiesinti netaisyklingai išaugusius, kreivus dantis bei atstatyti taisyklingą sukandimą. Breketus sudaro mažos „sagutės“ turinčios griovelį per vidurį, į kurį įkišama viela, jungianti visus dantis.